Fujitsu-VRF-Klima-SistemleriFujıtsu VRF Plus Sistem Özellikleri : EER/COP değerinde önemli yükselme, Twin Rotary DC kompresör, inverter teknolojisi ve geniş ısı dönüştürücüsünün uyumlu kullanılması sonucu önemli verimlilik artışı meydana getirilmiştir. Enerji tasarruf teknolojisi çalışma verimliliğini artırmaktadır. Alandan tasarruf yada enerji verimliliği, kombinasyonları seçenekleri, ekonomik çalışma uzaktan kumanda ile ayarlanabilir. Zaman aralıklarına bağlı olarak otomatik sıcaklık değişikliği ayarlaması yapılabilir. Oda sıcaklığını sınır değerlerde minimum ve maksimum sıcaklık aralığı ayarlaması binada yaşayanların konforu düşünülerek hazırlanmış diğer bir enerji tasarrufu yöntemidir. Kapasite kaydırma işlemi, ısıtma yükü minumum olduğunda, kapasite çevre koşullarına bağlı şekilde azaltılabilir. Her bir uzaktan kumanda kapatma zamanlayıcı özelliğiyle donatılmıştır. Böylece otomatik sonlandırma işlemi çalışmanın başlangıcından sonra sabitlenen süre geçtiğinde gerçekleştirilir. Bu durum ihtiyaç dışı çalışmayı önler.

Fujitsu VRF Plus / Tasarımda Çok Yönlülük: Yeni Nesil VRF Klima sistemler, tasarlanabilen her türlü binada azaltılmış dış ünite boyutları ve arttırılmış borulama uzunluğu sayesinde uygulanabilmektedir. Esnek ve kolay borulama tasarımı toplam boru boyu 1,000 metredir. Dünyanın en yüksek toplam boru uzunluğu 1,000 metre ile tasarlanabilen her türlü binada uygulama imkanı sağlamıştır. 80 Pa yüksek statik basınç dış ünite kolayca monte edilebilen standart 80 Pa statik basınçlı soğutucu desarj başlığı takılabilme özelliğine sahiptir. Bu da dış üniteleri yüksek binaların tesisat katlarında gizli şekilde kurulabilme imkanı sağlar. 80Pa’lık harici statik basınç ile güçlü deşarj, geniş çaplı fan ve DC motor 80Pa’lık imkana sahip harici statik basınç oluşturmak için kullanılır. Bu önceki modellere göre yaklaşık 2,6 defa daha büyüktür. Alandan tasarruf ve kompakt boyut dış ünitenin eninde önceki modele göre kayda değer bir azalma sağlanmasıyla elde edilmiştir. Geniş çalışma aralığı sonucu geniş sıcaklık aralıklarında çalışma imkanı oluşmaktadır.

Çeşitli Kombinasyonlar: 8 HP’den 48 HP’ye kadar 2 HP’lik artışlarla çeşitli kombinasyonlarda bağlanabilme imkanı bulunmaktadır. 2.2 kW’den 25 kW kapasite aralığına kadar 11 tip, 49 model iç ünite kullanımı için uygundur. Bağlanabilir iç ünite miktarı 48, geniş çeşitlilikte iç ünite bağlantısı 11 tip, 49 model, Fujitsu VRF Plus tam güvenilirlikle uzun dönemli güven ve güvenlik dikkate alınmıştır.

Uzun Süre Dayanıklı Üniteler: Dış ünite çalışma devri, çalışma zamanını paylaştırmak için kompresörlerin çalışmaya başlama sırası devirlendirilmiştir. Dış ünitelerde bulunan kompresörler yaslandırma metodu ile çalışır.

Kesintisiz Çalışma: Yedekli çalışma, eğer kompresörlerden biri fonsiyonunu yitirirse sistemdeki diğer kompresörler arizadan etkilenmeden çalışmaya devam eder.

Dış Üniteler: Kompresörlerden herhangi birinde arıza meydana gelse bile, diğer kompresörler acil durum modunda çalışmaya devam eder.

İç Üniteler: Her iç ünite, sistem ağı üzerinden bireysel olarak kontrol edilebilir. Böylece bir VRF sistemindeki iç ünitelerden herhangi birinde bir sorun meydana gelse bile tüm iç üniteler bundan etkilenmeden çalışmaya devam eder.

Korozyon Koruyucu: İkon mavi yüzeyli ısı dönüştürücüsü desteği ısı dönüştürücüsünün kıyısal bölgelerde bile etkili olan korozyon koruyucusu, ünite ısı dönüştürücüsününün mavi yüzeyle desteklenmesi sayesinde geliştirilmiştir.

Uzaktan Görüntüleme: İkon internet üzerinden uzaktan görüntüleme web görüntüleme aracı her zaman sistem çalışması hakkında size internet üzerinden kuşkuya yer bırakmayacak doğrulukta izleme olanağı sağlar. Web erişimi ile hem kontrol hem görüntüleme aynı anda yapılabilir.

Üst Düzey Konfor: Düşük ses, kolay çalışma ayarları ve rahat sıcaklık ayarı gibi özellikler yeni nesil VRF Plus Sistemlerini binalarda kullanıma en uygun klima sistemi uygulaması olmasını sağlar. İki sessiz çalışma modundan biri sessiz öncelikli ayar ya da kapasite öncelikli ayar çevre ve dış ortam sıcaklıklarına göz önüne alınarak otomatik olarak seçilebilir. Kompresör bölümü kaplamayla kapatılarak kompresör sesi önemli miktarda düşürülmüştür. Geliştirilmiş düşük ses seviyesine sahip iç üniteler, otomatik değiştirme fonksiyonu, seçilebilir otomatik değiştirme fonksiyonu, otomatik değiştirme ayarı diğer iç ünitelerin çalışma moduna bakmaksızın soğutma ve ısıtma modu arasında kolayca geçiş imkanı sağlar. Bu işlem belirli iç ünite uzaktan kumandası ve / veya harici veri giriş kontrol cihazı aracılığıyla yapılır. Bu sayede bütün yıl boyunca konforlu çalışma garantisi sağlanır. Çalışma modunda değişiklik komutu aşağıdaki araçlardan biri seçilerek yerine getirilebilir. Çeşitli uzaktan kumanda cihazlarının iç ünite bağlantıları yapılarak. Dış ünitenin harici veri giriş terminali vasıtasıyla, kontrol sistemi, konforlu, elverişli kontrol, hassas soğutucu akışgan kontrolü, hassas ve düzgün soğutucu akışgan kontrolü bireysel iç ünite elektronik genleşme valfi, kontrol bağlantısındaki bir DC Inverter kontrol vasıtasıyla gerçekleştirilir. Böylece ±0.5°C’lik yüksek hassasiyette konforlu bir sıcaklık kontrolü imkanı gerçekleşir.

Bireysel İklimlendirme Kontrolü: İstenilen sıcaklık değerleri her odada ayrı ayrı ayarlanan termostat sıcaklıklarına göre saptanır. Basit merkezi kontrol fonksiyonu, non-stop (duraksamadan) dengeleme/toplama işlemi, konforlu oda koşulları yağ dengeleme / topolama işlemi sırasında korunur. Çünkü sistem ısıtma ya da soğutma çalışma işlemine yağ toplama / dengeleme süresince duraksamadan devam eder.

Kolay Servis & Bakım: Kolay bakım ve sorun giderme ihtiyaçlarına cevap vermek için tasarlanmıştır. Yenilikçi tasarım ve LED çalışma göstergesi sayesinde kontrol ve temel parçaların değiştirilmesi oldukça kolaylaşmıştır.

Düşük Ses Tasarımı: Kompresör bölümü kaplamayla kapatılarak kompresör sesi önemli miktarda düşürülmüştür.

Acil Durum Kapatma: Acil durum alarmı iç ünite, dış ünite ve ya dokunmatik merkezi kumanda tarafından algılanabililr. Alarm alındığı anda da bütün üniteler kapatılacaktır.
Not: Acil durum alarmı iç ünite/dış ünite tarafından alındığı durumda, aynı soğutma sistemi dahilindeki bütün üniteler kapatılacaktır. VRF network sistemi dahilinde dokunmatik merkezi kumanda ile bağlantılı bütün üniteler kapatılacaktır. Bu özellik istendiği durumda devre dışı bırak, bakım sırasında duraksamaksızın çalışma özelliğine sahiptir. Belirli bir iç üniteye servis yapıldığı zaman diğer iç / dış üniteleri kapatmadan işlem yerine getirilebilir. Hızlı arıza tespiti, servis kiti ile arıza tespiti, çalışma verileri değerlendirilerek uygun bakım servis yapmak mümkündür. VRF ağı içerisinde herhangi bir yerden bağlanmak çok kolaydır.