Daikin-VRF-Klima-SistemleriDaikin VRF Klima Sistemleri

Son yıllarda kullanıcıların soğutma ve ısıtmanın ötesinde iç ortamları için talepleri yükselmiştir. Yüksek enerji verimliliğine sahip, güvenilik çalıştırılması ve kontrolü kolay VRF Klima Sistemleri iklimlendirme ihtiyaçları için ideal bir çözümdür. Daikin VRF iç üniteler yardımıyla verimli soğutma ve ısıtma sağlamanın yanı sıra taze hava, havalandırma ve ideal şekilde eşit sıcak hava perdesi ısıtması talep edilmektedir. Ve tüm bu özelliklerin merkezi bir yönetim veya bağımsız sistemler kullanılarak hassas şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Daikin Hi-VRV sistemi tüm bu şartları yeterli şekilde karşılayabilmektedir.

Daikin’ın amiral gemisi yazılım paketi olan, yenilikçi Hi-VRV seçim programı sistemin tüm olanaklarının maksimum düzeyde kademeli olarak kullanılmasına olanak sağlarken, son kullanıcının rakipsiz bir şekilde tüm bina hizmet endüstrisi genelinde kapsamlı ve eksiksiz bir hizmet almasını garanti etmektedir.

VRF Klima Sistemleri, ofisler, oteller ve önemli mağazalar gibi camla kaplı geniş alanları bulunan akıllı ticari binalar için son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan bir uygulamadır ve yalnızca klimalar kullanılarak dağıtılan yardımcı güneş ısısı içerir. Klimalar artık her geçen gün daha fazla miktarda dengeli ve konforlu bir iç ortam gerektiren hemen hemen tüm modern mimari konseptlerin değişmez bir parçası olarak algılanmaya başlanmıştır.

Elektronik ofis cihazlarının artan şekilde kullanımı, ısı yüklerini kış aylarında bile iç ortam sıcaklıklarının konforu bozacak seviyelere yükselmesine neden olacak şekilde arttırmaktadır. Soğutma ve/veya ısıtma talepleri gün içerisinde ve konumuna ve kişi sayısına bağlı olarak binanın farklı alanlarında oldukça yüksek oranda değişebilmektedir.

Daikin VRF/VRV Tarihçesi

Sistem geliştirilirken ilk büyük adım 1990 yılında Daikin inverter kontrolünü Heat Pump VRV’ye eklediğinde atılmış oldu. Bu buluş, klimanın bulunduğu ortamın soğutma veya ısıtma talebini karşılayacak şekilde kompresör çıkış gücünün ayarlanmasıyla tek seferde sistem esnekliği ve verimini arttıran inverter kapasite kontrolüdür. Diğer bir gelişme 1991 yılında ilk ısı geri kazanımlı VRV®’nin kullanılmasıydı, ardından bir sonraki yıl taze hava beslemesi ve bilgisayar sistemi yönetimini de kapsayan Hi-VRV® sistemi geliştirildi. 1990’ların sonunda, kloroflorokarbon soğutucu akışkanı R-22’yi kullanımdan kaldırma gereksinimi pazarda kaygı uyandırmaya başladı. Ciddi araştırma ve parçaların yeniden tasarlanması sonucunda, Daikin 2001 yılında tamamen optimize edilmiş, ısı geri kazanımlı HCFC R-407C sistemini piyasaya sürdü. Daikin tarafından soğutucu akışkan sorununa geçici bir çözüm olarak düşünülen R-407C VRV® ise, sonunda HCFC’den de uzaklaşılana kadar hatırı sayılır bir orta vadeli çözüm teşkil etti.

Ticari klima teknolojisi, 2003 yılında HFC R-410A kullanan bu tipte ilk sistem olan VRV®II’nin piyasaya sunulmasıyla daha da ilerledi. Hem heat pump hem ısı geri kazanımlı modellerde mevcut ve yeni özelliklerle donatılmış olan VRV®II önceki sistemlere göre büyük bir gelişme sağlamıştır. 2004 yılında, mini VRV®III-S geliştirildi. Monofaze elektrik beslemesiyle çalışan sistem, küçük ticari projeler ve büyük konut projeleri için hızlı bir şekilde popülerlik kazandı. 2005 yılına kadar, tüm VRV® sistemleri hava soğutmalıydı ancak su soğutmalı VRV®-WII, VRV®’nin uygulama potansiyelini çok genişletti. Yeni ve eski çok katlı ticari binalar ve dış üniteler için çatıda veya dışarıda yere sahip olmayan projeler için tasarlanan sistem, sıkı ses yönetmeliklerinin geçerli olduğu yerlerde kullanım için idealdir. Su soğutmalı modelin keşfedilmesi bile, hikayeyi tamamlamadı. 2006 sonunda Daikin, üçüncü nesil VRV®III’ü piyasaya sürdü. Heat pump, yalnız soğuk ve ısı geri kazanımlı modellerde mevcut olan sistem, VRV®II’nin en iyi özelliklerinin tamamını ve bir dizi yenilikçi tasarım, montaj ve bakım iyileştirmesini içeriyor. 2007 ve 2008’deki gelişmeler arasında Orta Asya pazarları için özel bir ‘high ambient’ VRV® sistemi ve Kuzey Avrupa’nın daha soğuk iklimleri için tasarlanan bir ‘cold region’ VRV® sistemi bulunuyor. En gelişmiş olan son VRV® sistemi ilk günlerinin çok ilerisinde ve bugün pazardaki türünün enerji verimliliği en yüksek, işletmesi en ekonomik, kullanımı en kolay, güvenilir ve esnek klima sistemi unvanını gerçekten hak ediyor.