0212 217 00 01

Tasarruflu ve doğru klima kullanmak için ipuçları!

Tasarruflu ve doğru klima kullanmak için ipuçları!

Amaca ve ihtiyaca göre bulunduğu mekanı rahatlık şartlarında tutmakta olan cihazlara “klima” denilmektedir. Klimanızın yeterli rahatlığı vermesi sizin elinizde.
İklimlendirme aygıtları, mekanda ihtiyacınız olan rahatlık koşulları oluşturmak adına belirtilen 4 temel görevi yerine getirmekle sorumludurlar: Nem kontrolü, Havanın değişimi, Isıtma ve Soğutma
Dünya çapında kabul görmüş çalışmalara göre, kişiler belirli bir ısı ve nem sevilerinde ve temiz havalı ortamlarda konforlu olmaktadırlar. Bu seviye “Konfor Bölgesi” olarak tanımlanmıştır (nem %60 ila %30, ısı 20 ila yirmi yedi 0C). Isının gerekli olduğundan çok ya da düşük olması durumunda rahatsız edici olduğu açıktır. Ayrıca ortamın havası temiz ve taze olmalıdır, polen, duman, toz ve farklı zararlı cisimlerin filtre edilmesi ve bireyin fark etmeyeceği hızda lakin taze havayı ulaştırıp kötü havayı götürecek az bir hava değişimi gerekmektedir. Bugün bir çok kişinin yaşamının mühim bir süresi kapalı olan ortamlarda geçmektedir. Tiyatro, konferans, fuar, alışveriş merkezlerinin, sinema salonlarının, casinoların ve diskoteklerin, camları açılmayan çok katlı yapıların v.b. yaşamaya elverişli şekilde tutulması için klima kullanımı her geçen gün önemli duruma gelmiştir.
Klima sadece ısı düşürme değildir. İklimlendirme (Klimatizasyon), açık olmayan ortamın havasının arzu edilen sıcaklık, hava sirkülasyonu, tazelik ve temizlikte tutulmasıdır. Bunların tamamının olmasa da bir kaçının kontrolünüzde olması da iklimlendirme olarak adlandırılabilir.
Yalnız soğutma yapan klimalar dış sıcaklığın çok olduğu aylarda kullanılarak mekan içinde rutubetsiz ve serin ortam oluşmasını sağlarken ısıtma ve soğutma yapan (heat-pump) cihazlar serinletmenin yanı sıra kış aylarında iklim ve binanın durumuna göre ısı gereksinimini de karşılayabilirler.
Klima ile ısıtmanın yararı aynı oran ısıtmayı elektrikli veya infrared ısıtıcılardan daha düşük elektrik kullanarak yapmalarıdır. Bu fark kullanıcının aynı enerji sarfiyatı ile dört kat daha fazla ısı kazanılması anlamına gelmektedir.
İhtiyaçlara göre bu biçimde çeşitlendirilmektedirler:
Duvar tipi, Yer-tavan tipi, Salon tipi, Kaset tipi, Kanal / Gizli tavan tipi
Split iklimlendirme cihazlarında bulunduğu mekanın havasını temizleme, nem alma, haftalık/günlük programlanabilme, kumanda vb. özellikleri olan modeller de bulunmaktadır.