0212 217 00 01

Tasarruflu ve doğru klima kullanımı için ipuçları!

Tasarruflu ve doğru klima kullanımı için ipuçları!

Amaca ve ihtiyaca göre bulunmakta olduğu mekanı rahatlık şartlarında tutan cihazlara “klima” denilmektedir. Klimanızın yeterli konforu sağmalası elinizde.
Klima aletleri, her mekanda ihtiyacınız olan konfor şartları oluşturmak adına belirtilen 4 esas işi yerine getirmekle sorumludurlar: Havanın değişimi, Isıtma ve Soğutma, Nem kontolü
Dünya çapında kabul edilmiş çalışmalara göre, kişiler belirli bir ısı ve nem aralığında ve temiz havalı ortamlarda konforlu olmaktadırlar. Bu seviye “Konfor Bölgesi” ismiyle tanımlanmaktadır (nem %60 ila %30, sıcaklık 20 ila 27 0C). Isının gereğinden fazla veya düşük olması durumunda rahatsız edici olduğu açıktır. Bunların dışında çevrenin havası temiz ve taze olmalıdır, duman, polen, toz ve farklı zararlı maddelerin filtrelenmesi ve insanın fark etmeyeceği hızda ama taze havayı getirip kirli havayı uzaklaştıracak hafif bir hava değişimi gereklidir. Günümüzde çok sayıda bireyin hayatının mühim bir süresi açık olmayan ortamlarda geçmektedir. Bu ortamlar gerek barındırdıkları insan sayısı, gerekse hacim bakımından geniş boyutlara ulaşmışlardır.
Konutlarda ve ufak işyerlerinde iklimlendirme cihazı kullanma alışkanlığının faydaları tartışılamaz. İklimlendirme cihazı kullanılan ortamlar, verimlilikte çoğalma ve sağlıksız olmayan bir yaşam sağlamaktadır. Bu bilgilerin ışığında klima cihazı bir ihtiyaçtır, insani şartlarda yaşam için bir ihtiyaç durumuna gelmiştir.
Sadece soğutan cihazlar dış sıcaklığın çok olduğu aylarda kullanılarak mekan içinde serin ve rutubetsiz ortamlar sağlarken soğutma ve ısıtma yapan (heat-pump) klima cihazları soğutmanın dışında kış aylarında iklim ve binanın durumuna göre ısı gereksinimini de yanıtlamaktadırlar.
klima cihazı ile ısıtmanın avantajı aynı miktar ısıtmayı elektrikli veya infrared ısıtıcılardan daha az güç kullanarak yapmalarıdır. Bu fark kullanıcının aynı enerji sarfiyatı ile 4 kat daha çok ısı elde edebilmesi anlamına gelir.
İhtiyaçlar doğrultusunda bu şekilde çeşitlendirilmektedirler:
Salon tipi, Yer-tavan tipi,Duvar tipi, Kaset tipi, Kanal / Gizli tavan tipi
Split iklimlendirme cihazlarında kullanıldığı ortamın havasını temizleme, nem alma, haftalık/günlük programlanabilme, uzaktan kumanda vb. özellikleri olan modeller de bulunmaktadır.