0212 217 00 01

Klima Kullanımı Üzerine Bilgilendirme

Klima Kullanımı Üzerine Bilgilendirme

Klimanın lüks ürün olmaktan ayrılıp gereksinim haline gelmesi, pazarın da devamlı genişleyen bir konuma erişmesini sağladı. Bu da sektörde bir marka enflasyonu yarattı. Günümüzde 100’den fazla markanın bulunduğu, hızla genişleyen bu pazar, birçok problemi de beraberinde getirdi.
Klimalar teknik özellikleri ve çalışma prensiplerine göre ikiye bölünmektedir. “Merkezi sistem” diye isimlendirilen endüstriyel klimalar,”ferdi klimalar” olarak adlandırılan pencere türü, split ve portatif klimalardır.
Kullanılan her şey gibi iklimlendirme cihazı da düzgün kullanıldığında konfor sunuyor, yaşamımızı kolaylaştırıyor, hatalı kullanıldığında ise hasta olunabiliyor. Yaz döneminde kullanımı artan klima cihazları bilinçsiz kullanıldığında zatürree ve yüz felcine sebep olabilirken teşhis edilmesi zor olan lejyonella klima zatürreesinin meydana gelmesine de neden olabiliyor.
-Klima cihazınız yeterli miktarda soğutmuyorsa, hava süzgecinin pis olup olmadığını kontrol edin. (ayda 2 defa temizlemeniz gereklidir.)
-Bulunduğunuz odada açık pencere ve kapı olmamasına dikkat edin, açıksa kapatın. Soğutma anında pencereden doğruca güneş ışığı geliyorsa perdenizi kapatın.
-Isı derecesinin doğru olup olmadığını kontrol edin.
-Klima çalıştığı esnada hava üfleme sesi aşırı ise hava süzgecinizi temizlemeniz gereklidir.