0212 217 00 01

İklimlendirme Cihazı Kullanımı Üzerine Bilgilendirme

İklimlendirme Cihazı Kullanımı Üzerine Bilgilendirme

 

Birkaç yıl önce klima cihazı lüks olarak kabul edilmekteydi. Bireyler iş yerlerinde ya da evlerinde sıcaktan rahatsız olsa da klimaları pek tercih etmiyordu. Lakin ilerleyen birkaç senede çok şey değişti. Önce iş yerlerinde yer edinen klima cihazları, artık evlerde de yerini aldı. Böylelikle hem pazar büyüdü , hem ithalatçılar hem de üreticiler çalışmalarını arttırdı.

Klimalar çalışma prensipleri ve teknik özelliklerine göre ikiye bölünmektedir. “Merkezi sistem” olarak isimlendirilen endüstri amaçlı iklimlendirme cihazları,”ferdi klima cihazları” diye isimlendirilen pencere türü, split ve portatif iklimlendirme cihazlarıdır.

Kullandığımız her şey gibi klima cihazı da doğru çalıştırıldığında konfor veriyor, yaşamımızı kolaylaştırıyor, hatalı çalıştırıldığında ise hasta olunabiliyor. Yaz aylarında kullanımı fazlalaşan klima cihazları bilinçlenmeden kullanıldığında zatürree ve yüz felcine zemin hazırlarken teşhis edilmesi zor olan lejyonella klima zatürreesinin ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor.

-Klimanız yeterli miktarda soğutmuyorsa, hava süzgecinin temiz olduğunu kontrol edin. (ayda 2 defa temizlemeniz önerilir.)

-Mekanda açık pencere ve kapı bulunmamasına dikkat edin, var ise kapatın. Soğutma sırasında pencereden direkt güneş ışığı geliyorsa perdelerinizi kapatın.

-Isı ayarının doğru olup olmadığını denetleyin.

-Klima çalıştırıldığı sırada hava üfleme sesi fazla ise hava filtrenizi temizlemeniz gereklidir.