0212 217 00 01

Digital Scroll Kompresörler ve DC İnverter Kompresörler

Digital Scroll Kompresörler ve DC İnverter Kompresörler

Digital Scroll Kompresör sistemi sadece Güney Kore imalatı cihazlarda kullanılmaktadır. Kullanılan kompresörler özellikle elektriğin çok gidip geldiği bölgelerde birçok sorunla karşılaşmaktadır. Digital scroll kompresörler, ani elektrik gidip gelmeleri, kısa süreli voltaj farkı, elektrik arızasından kaynaklı bakım çalışmaları gibi durumlarda Türkiye şartlarına son derece uyumsuz oldukları gözlemlenmiştir.

Digital Scroll kompresörlerin en büyük handikaplarından birisi de elektrik kesintilerinde 3 ila 6 saat arasında kompresör soğuyuncaya dek yeniden devreye girememesidir. DC inverter Kompresörler ile üretilen VRF Klima sistemlerinde bu süre 1-2 dakikaya indirilmiş ve dolayısı ile elektrik verimliliği de göz önüne alındığı taktirde DC İnverter VRF sistemlerinin teknolojik değişken debili sistemler için kaçınılmaz bir tercih olduğu anlaşılmıştır.

Digital Scroll kompresörler üretimi , fazla olmadığı için yedek parça konusunda da büyük handikaplar yaşamaktadırlar. Bu sistemlerde genel olarak VRF pazarının %5 inde tercih edilebilmektedir. Genel olarak bu ürünlerin üretim ve yedek parça temin süreleri DC inverter sistemlere göre daha uzun olmaktadır.

Rekabetçi piyasada Digital Scroll sistemlerindeki fiyat cazibesi Kullanıcılara yatırım aşamasında cazip gelmiş olsa da işletme aşamasında büyük problemler ile karşılaşmaları nedeniyle, yapılan yeni işçilikler, müşteri memnuniyetsizliği, ilave maliyetler vb. hesap edildiğinde yatırım maliyetinin herhangi bir ehemmiyetinin kalmadığı uygulanan hemen hemen tüm projelerde görülmektedir.

Tüm dünyada üretilmekte olan VRF sistemlerinin %95 i DC inverter olarak imal edilmektedir. Bu teknoloji, Daikin, Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi Heavy, Mitsubishi Electric, Sanyo, Hitachi ve General gibi toplam üretimin %95’ ine sahip markalarda tercih edilmekte ve DC inverter sistem olarak üretilmektedir .

Diğer yandan, Digital Scroll kompresörler DC inverter kompresörlere göre daha verimsiz ve zor şartlarda daha alt performansta çalışmaktadırlar.Çalışma aralıklarındaki verimlilik,elektrik tüketimindeki gözle görünür fark,Türkiye şartlarındaki elektrik kriterleri nedeni ile inverter teknolojisinin tercihinde büyük rol oynamaktadır.