0212 217 00 01

Binalara Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Binalara Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

1 Ocak 20112den itibaren yapılan binalarda mecburi olarak alınan Enerji Kimlik Belgesinin var olan binalar için de 2017 yılına desk temin edilmesi gerekecek.

Araba alırken göz önünde bulundurulan kriterlerden biri de arabanın yakıt tüketimi. Günden güne artan yakıt fiyatları ile birlikte yakıt tasarrufunun önemi fazlalaştı.Yakıt tasarrufu ileri olan arabalara olan talep fazlalaştıkça üreticiler de bununla ilgili ARGE faliyetlerini daha az yakıt tüketen ve alternatif enerjiler kullanan araçlar üzerinde çalışmaya başladılar. Tüketiciler aynı işi daha az enerji ile gerçekleştiren ürünler talep ettikçe imalatçılar da mecburen buna ayak uyduruyorlar.

Bir yapının enerji sınıflandırması mevcut bina için hesabedilen harcama tahminleri ile aynı binanın, aynı yerde kanunlarda belirtilen asgari şartlarda imal edilmesi durumunda oluşacak harcama değerlerinin oranlanmasıyla tespit edilir. Asgari şartları sağlayan bina enerji sınıfı derecekendirmesinde 100 puan alacakken daha verimli binalarda bu rakam düşer, daha verimsiz binalarda ise yükselir.

Enerji Kimlik Belgesi, mevcut binalar için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, enerji kimlik belgesi uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık kurumları tarafından verilir.