0212 217 00 01

Bilinçli Olmadan Klima Cihazı Kullanımı Hasta Ediyor

Bilinçli Olmadan Klima Cihazı Kullanımı Hasta Ediyor

Yaz mevsiminde çoğalan sıcaklıklar nedeniyle serinlemek için ev, işyeri ve araçlarda çalıştırılan klima cihazları, fayda yerine zarar getirebiliyor.

Klima cihazı sebebiyle yakalanılan hastalıklar nelerdir?

Klima cihazları; gribal enfeksiyonlar, bazı viral alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, yüz felci, kas tutulması, kas ağrıları ve klimalardaki bakterilerin neden olduğu zatürreye sebep olur. Klimaların direkt olarak kişinin üzerine soğuk hava vermesi, yüzde bulunan sinir kılıfı üzerine etki ederek, yüz felci ve ödem oluşturabilir. İklimlendirme cihazlarının üflediği soğuk hava ve ortamda neden olduğu tozlar, özellikle alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini ve krizlerini harekete geçirerek, astım krizlerinin ortaya çıkmasına ve şiddetli kuru öksürüklerin oluşmasına sebep olabilir.

Lejyoner Hastalığı

Klimalar sebebiyle oluşan hastalıkların en mühimi, Legionella pnömonisi diye isimlendirilen zatürredir. {Hastalığın fark edilmesi ile birlikte bu zatürre tipinin bilinen zatürre belirtilerini göstermediği Hastalığa sebep olan ise klima düzeneğindeki bir bakteridir. Bu bakteri cihazların filtre düzeneğinde uygun nem ve ısıda gelişmekte buradan da ortama yayılmaktadır.

Riskli gruplar

Klimatize çalışma yerleri ve büyük otel çalışanları ve havalandırma işçileri riskli gruplardır. En yaygın, kolaylaştırıcı etken ise sigara içimidir.

Lejyoner rahatsızlığının semptomları hangileridir?

İlk 2 gün içerisinde kırgınlık, halsizlik, yaygın kas ağrıları, huzursuzluk ve şiddetli baş ağrısı olur. Karın ağrısı, kusma, bulantı gibi sindirim sistemi bulguları ortaya çıkabilir. Hastalanmış kişilerin % 20’sinde, sinir sistemi bulguları, konsantrasyon bozuklukları, ajitasyon hatta koma hali meydana gelebilir.

Klima cihazlarının zararlı etkilerini en aza çekmek için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Klimaların bakımı ve temizliğinin her sene düzenli ve ciddi bir biçimde yapılması oldukça mühimdir. Bakteri süzgeci kullanılmalıdır. Klimaların sağladığı havaya doğrudan maruz kalmamaya dikkat edilmelidir.